TRAKCJA ELEKTRYCZNA

AUTOMATYKA I ZDALNE STEROWANIE

ZDALNE STEROWANIE

  Obecnie podstacje trakcyjne, kabiny sekcyjne oraz inne urządzenia zasilania sieci trakcyjnej sterowane są zdalnie z centrum dyspozytorskiego. W centrum dyspozytorskim znajduje się pulpit ze schematem obiektów sterowanych z centrum. Dyspozytorzy dokonują operacji łączeniowych za pomocą komputera. Sygnał zadany przez komputer jest wzmacniany i przesyłany przez łącze do obiektu. W obiekcie znajduje się skrzynka sterownicza, w której znajdują się przekaźniki załączające żądane obwody. Po załączeniu danych obwodów sygnał kontrolny przesyłany jest z powrotem do dyspozytury. Dzięki temu dyspozytor ma możliwość stale kontrolować stan urządzeń zasilających.
  Sygnały przesyłane mogą być drogą radiową lub przewodami. Zwykle stosuje się kable teletechniczne, chociaż dąży się do zastąpienia ich szybszym łączem - np. światłowodami. Dawniej stosowano systemy jednokanałowe. Taki system polegał na tym, że każda para przewodów przesyłała sygnał do jednego urządzenia. W związku z tym system ten wymagał stosowania wielu przewodów. Dodatkowo sygnalizacja pracy urządzeń była przesyłana osobną parą przewodów. Tego typu sterowanie było proste, jednak możliwe tylko w sterowaniu lokalnym.

[Rozmiar: 17628 bajtów]

  W sterowaniu zdalnym taki system wymagałby stosowania wielu kabli ciągniętych przez dziesiątki kilometrów co jest nieekonomiczne i kłopotliwe w eksploatacji. Lepszym rozwiązaniem jest sterowanie wielokanałowe opierające się na stosowaniu przekaźników włączonych odpowiednio między przewody.

[Rozmiar: 5882 bajtów]

  W tym rozwiązaniu stosuje się przekaźniki umieszczone w skrzynce w obiekcie sterowanym, które wzbudzane są przez łącznik dwubiegunowy znajdujący się w dyspozyturze. Liczba przesyłanych sygnałów zależy od liczby przewodów i określana jest wzorem Newtona:

[Rozmiar: 5588 bajtów]

gdzie:

n - liczba przewodów
k - liczba przewodów tworzących kombinację

  W systemie tym dwa przewody tworzą jedną kombinację. W przypadku stosowania dwóch przewodów liczba możliwych sygnałów wynosi jeden (połączenie przewodów 1-2). W przypadku zastosowania trzech przewodów możliwe jest przesłanie trzech sygnałów (1-2, 1-3 oraz 2-3). Zastosowanie czterech przewodów daje możliwość wysyłania sześciu różnych sygnałów (1-2, 1-3, 1-4, 2-3, 2-4, 3-4).
Jeszcze większe możliwości daje stosowanie przekaźników z polaryzacją. Przekaźnik działa w zależności od kierunku przepływu prądu. Kierunek przepływu prądu zależy od sposobu połączenia przewodów. Takie rozwiązanie pokazane jest na rysunku b.

  Oba wymienione systemy są proste w obsłudze, jednak przestarzałe. Nawet sterowanie wielokanałowe przy dłuższych odległościach jest kłopotliwe i wymaga stosowania wielu przewodów. Postęp w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji usprawnił działanie systemu zdalnego sterowania. Z czasem systemy kodowe zostały zastąpione przez systemy analogowe, w których do przesyłania sygnałów wystarczały dwa przewody. Układy analogowe obecnie sterowane są przez komputer co znacznie usprawniło system zdalnego sterowania. Co raz częściej przechodzi się na system cyfrowy, dający jeszcze większe możliwości. Dyspozytor wykonuje operacje na komputerze. Komputer połączony jest z urządzeniem przekształcającym sygnał cyfrowy na analogowy. Sygnał analogowy przesyłany jest kablem teletechnicznym do skrzynki znajdującej się w sterowanym obiekcie. Tam znajdują się małe przekaźniki lub układy energoelektroniczne, które załączają obwody sterownicze poszczególnych urządzeń. Przy zastosowaniu światłowodów możliwe jest przesyłanie sygnałów techniką cyfrową nawet na duże odległości.

[Rozmiar: 26308 bajtów]

STEROWANIE | UZALEŻNIENIA I BLOKADY | ZABEZPIECZENIA | POMIARY

Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych zagadnień związanych z trakcją elektryczną:

AUTOMATYKA I STEROWANIE | OGÓLNE INFORMACJE | SYSTEMY ZASILANIA | SILNIKI TRAKCYJNE
SIEĆ TRAKCYJNA | PODSTACJE TRAKCYJNE | ELEKTRYFIKACJA I EKSPLOATACJA | HAMOWANIE ELEKTRYCZNE